Ornitoloji Nedir ve Ornitolog Ne İş Yapar ?

Günümüzde bir çok bilim dalı vardır. Bunlardan  sadece biri olan Ornitoloji Nedir ?

Ornitoloji Nedir ? Ornitolog Ne iş Yapar ?

Ornitoloji , yeryüzünde var olan kuş türlerini inceleyen bilim dalıdır. M.Ö. dönemlerden günümüze kadar aynı çevreyi paylaştığımız kuşlar her zaman insanoğlunun ilgisini çekmiştir.

Ornitoloji 19. yüzyılda gelişim göstermeye başladı. Ornitologlar kuş türleri keşfetti ve isimlendirdi. 20. yüzyılda ise hayatta var olan kuşlar herkes tarafından öğrenilmeye başlandı.

Ornitolojinin kuşlar hakkında ele aldığı başlıca konular; kuşların göç davranışları , ekolojisi ve doğasıdır.

Ornitolog Nedir ?

Kuşları araştıranlara ne denir diye soruyorsanız doğru adrestesiniz. Ornitoloji bilimi ile ilgili bilgiler toplayan kişilere ornitolog denir. Ornitologlar radar, teleskop, fotoğraf makinesi ve dürbün gibi ekipmanlara ihtiyaç duyarlar. Buraya tıklayarak bir Ornitolog videosu izleyebilirsiniz. Gözlemleme yeteneği ve sayım konunda iyi olmaları gerekir. Kuşların göç hareketlerinin izlenmesi ise artık radarlarla yapılmaktadır. Bu sayede hem ornitologların işleri kolaylaşmıştır hem de daha doğru ve net bilgiler elde edilmektedir.

Dünyanın en küçük kuşlarını merak ediyorsanız Dünyanın En Küçük Kuşu : Sinek Kuşu (Hummingbird) başlıklı yazımızı okuyabilirsiniz.

Bu Bilgiyi Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir