Konkordato Nedir ? Konkordato Neden İlan Edilir ?

Konkordato Nedir?

Önceki yıllarda, iflas aşamasına gelmiş borçlu firmaların iki seçeneği vardı. Bunlardan birisi iflas erteleme diğeri ise konkordato idi. Borçlu firmalar genelde konkordatonun zor ve aynı zamanda riskli olması sebebi ile iflas erteleme yoluna gidiyorlardı. Ancak iflas erteleme yolunun yasaklanması ile birlikte borçlu firmaların tek seçeneği kaldı. O da konkordato. Peki nedir bu konkordato ?

Konkordato, piyasa şartlarının bozulması gibi elinde olmayan sebeplerle mali durumu olumsuz etkilenen ve borçlarını ödeyemeyecek duruma gelen firmaların borçlarının bir kısmından kurtulup bir kısmını ödediği hukuki bir yoldur.

Konkordato borçlu ve alacaklılar arasındaki bir uzlaşmadır. Alacaklılar alacağını hiç tahsil edememe riskine karşı bu yolu kabul ederler. Borçlu firma ise borcun bir kısmından kurtulmak için bu yolu tercih eder. Borçlu ve alacaklı her ikisi de konkordato talebinde bulunabilirler. Konkordato kararına şirketin bulunduğu yer ”Asliye Ticaret Mahkemesi” karar verir.


Konkordato ve İflas Arasındaki Fark Nedir ?

Konkordato Nedir ?

Konkordato, iyi niyetli borçlu firmaların bir kısım borcundan kurtularak kalan borcu tasfiye etmesi ve borçlarından kurtulmasıdır. İflas ise konkordatonun bir sonraki safhasıdır. İflas durumunda firmanın tüm mal varlığı alacaklılara geçer ve iflas eden firmaya tekrar ticaret hakkı tanınmaz. Yani konkordato ilan eden iyi niyetli firma ticari faaliyetlerine belli bir protokole bağlı olarak devam ederken, iflas eden firma ticari faaliyetlerine son vermek zorunda kalır.


Konkordato Kararı

Borçlu ve alacaklı her ikisi de konkordato talebinde bulunabilirler. Konkordato kararına şirketin bulunduğu yer Asliye Ticaret Mahkemesi karar verir. Karar vermeden önce borçlunun borcunun 2/3 tutarını ödeyebilecek durumda olmasını ve iyi niyetli olduğunu göz önünde bulundurur. Karar ile birlikte bir konkordato komiseri atar.

Konkordato Komiseri

Konkordato Komiseri

Konkordatonun, alacaklı ile borçlu arasındaki hukuki temellere dayanan bir uzlaşma olduğunu belirtmiştik. İşte bu uzlaşmayı sağlayacak olan kişi de konkordato komiseridir. Konkordato komiseri aynı zamanda firmanın yönetimini de sağlar.

♦Önemli♦ Konkordato komiseri olabilmenin bazı şartları vardır. Bu şartlara ”Kimler Konkordato Komiseri Olabilir ? ” isimli yazımızdan ulaşabilirsiniz.

 

 

Konkordato Komiserinin Görevleri

  • Konkordato kararı için gerekli şartların (borçlunun iyi niyetli olması ve borcun bir kısmını ödeyebilecek durumda olması gibi) sağlanıp sağlanmadığını denetler.
  • Konkordatonun olumlu anlamda tamamlanabilmesi için çalışmalar yürütür.
  • İlgili avukatları tayin eder.
  • Konkordato sürecini yürütür ve yönetir.

 

Bu Bilgiyi Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir