Çay Nasıl Bulundu ? Çayı Kim Buldu ?

Bu makalemizde günümüzde en çok merak edilen konulardan biri olan  çay nasıl bulundu, çayı kim buldu, çayın hikayesi ve icadı biraz ilginç olan sallama çay nasıl bulundu gibi sorulara cevap bulacağız. 

Günümüzün vazgeçilmez içeceği olan çay, yüzyıllar boyunca süregelen bir gelenektir. 5000 yıllık tarihe sahip olan çay, sudan sonra en fazla içilen içecektir. O halde doğanın bize sunduğu çayın hikayesine bir göz atalım.

Çay Nasıl Bulundu ?

Çayın nasıl bulunduğu konusunda kimse kesin bir bilgiye sahip değildir. Ancak yapılan araştırmalar sonrasında toplanan bilgilere göre o yıllarda Çin İmparatoru olan Shen Nung’ a hizmet edenlerden biri bahçede su kaynatırken bir yaprak su kaynayan kabın içine düşer. Yayılan koku imparator Shen Nung’ u etkiler. Düşen yaprak ile birlikte kaynayan suyun kokusunu beğenen imparator, tadını da merak eder ve denemek ister. Tadını deneyen imparator çok beğenir ve o gün bugündür çay vazgeçilmez bir içecek haline gelir. Çayı kim buldu sorusuna cevap olarak Çin İmparatoru Shen Nung’ un hizmetlilerinden bir tanesi diyebiliriz.

Avrupa çay ile 17. yüzyılda tanışmıştır. Özellikle İngilizler çayı çok benimsemiştir. Hatta 18. yüzyılda, bugün dünyanın en çok  çay üretiminin yapıldığı yer olarak gösterilen Assam ve Seylan Adası’ na çay bahçeleri kurmuşlardır.

Türkiye’de Çayı İlk Kim Buldu ?

1787 yılında Japonya’ dan getirilen çay tohumları ekilir ve Türkiye çay ile tanışmış olur. İlk olarak Bursa bölgesine ekilen çay tohumları iklim şartlarının elverişsizliği nedeniyle başarısız olur. O dönemde bir çok çalışma yapan Halkalı Ziraat Mektebi Alisi müdür vekili olan Ali Rıza Erten yapmış olduğu çalışmalar sonucunda 16.02.1924 tarihinde Rize’de çay yetiştirilebileceği konusunda meclisten onay alır ve günümüzde içtiğimiz çayların üretiminin temelleri atılır.

Sallama Çay Nasıl Bulundu ?

Sallama çayın hikayesi biraz ilginç. Çay ticareti ile uğraşan Thomas Sullivan, işlerin iyi gitmemesi ile birlikte tasarruf yoluna gitmeyi düşünür. Bu sebeple de çayların tanıtımı için gönderdiği eşantiyonların küçültülmesini ister ve normalde bol bol gönderilen eşantiyonlar küçük ipek poşetlere koyularak gönderilir. Eşantiyonları deneyenler,  ipeği keserek çayı çıkarması gerekirken demlik poşetleri olduğu gibi çaydanlığa atarak denerler. Thomas Sullivan’ ın tasarruf yolu kullanıcılar tarafından yeni bir ürün olarak algılanmış ve poşet çay adını almıştır.

Günümüzde birçok çay türü bulunmaktadır. Bunlar arasında yer alan binbir derde deva olan ve doğal antidepresan olarak adlandırılan kantaron çayının faydalarını buraya tıklayarak okuyabilirsiniz.

Güzel çay nasıl demlenir ?  

Bu Bilgiyi Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir