Bilgi Soruları-Genel Yetenek Soruları-1

Bilgi Soruları

Bilgi Soruları serilerimiz ile sizlere sunduğumuz sorular, günlük hayatta sürekli duyduğunuz ancak nedenini  bilmediğiniz sorulardan oluşuyor. Genel kültür soruları benim işim diyorsanız tam da yerindesiniz. Bilgilendirirken şaşırtan bilgi soruları her gün bir seri ile sizlerle buluşuyor. Sizler de sorularımızı çözerek hem kendinizi deneyin hem de genel kültürünüze daha fazla bilgi ekleyin.

1-İnsanoğlunun asla ayak basamayacağı gezegen hangisidir ?

Correct! Wrong!

Doğru Cevap Jüpiter. Jüpiter' e gidilebilecek teknoloji henüz geliştirilememiştir. Ancak o teknoloji geliştirilse bile yine de Jüpiter' e ayak basmak mümkün değildir. Çünkü Jüpiter tamamen hidrojen ve helyum kaplıdır. Bu nedenle katı bir yüzeyi yoktur. O halde ayak basmak da mümkün değildir.

2-İlk evcil hayvan hangisidir ?

Correct! Wrong!

Doğru Cevap Köpek. İnsanoğlunun ilk evcilleştirdiği hayvan Köpektir. Köpekler ile aramızdaki bağ tarım devrimi öncesine dayanan 15.000 yıllık bir bağdır.

3-Dünyanın en genç kara parçası aşağıdakilerden hangisidir ?

Correct! Wrong!

Doğru cevap Surtsey Adası. İzlanda' da 1963-1967 yılları arasında oluşmuş ve dünya üzerinde ki en yeni kara oluşumu olarak kabul edilir Surtsey Adası. 1967'de 2,2 kilometrekare olan yüzölçümü 2002'de 1.4 kilometrekareye kadar düşmüştür. Bu adaya ziyaret yasaktır. Çünkü bilim insanları adanın ortaya çıkmasının ardından insan müdahalesi olmadan ekosistemin nasıl oluştuğunu araştırmaktadırlar.

4-Osmanlı'da Ayinedarlar ne iş yapardı?

Correct! Wrong!

Osmanlı'da sokakta ayna ile gezerek berberlik yapan ve müşterilerine ayna tutan zanaatkarlara ''ayinedar'' denirdi.

5-Develer hörgücünde ne biriktirir ?

Correct! Wrong!

Doğru Cevap: Yağ. Bildiğiniz üzere develer çöl hayvanlarıdır ve susuzluğa uzun süre dayanabilirler. 10 dakikada ağırlıklarının üçte biri oranında su içebiliyorlar. Çoğu kişi içtikleri suyun fazlasını hörgücünde biriktirdiklerini ve ihtiyaçları olduğunda kullandıklarını düşünür. Ancak yanlış. Develer hörgücünde yağ biriktirirler. Çöl şartlarında yiyecek bulamadıklarında ortaya çıkan enerji kaybını hörgücünde ki yağdan karşılarlar.

Yayınlanmasını istediğiniz sorular için bize ulaşın. İletişim

Bu Bilgiyi Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir