Balkabağının Faydaları Nelerdir?

Balkabağının Faydaları; Ekim ayı ortalarında hasadına başlanan ve birçok faydası olan bal kabağı, genellikle kış aylarında sofralarımızı süsler. Çorbasından tatlısına çeşitli şekillerde değerlendirilebilir. Peki ya çekirdeği ? Çekirdeğinin de saymakla bitiremeyeceğimiz faydaları bulunmakta.

Çok iyi bir demir, magnezyum ve fosfor kaynağı olmasının yanı sıra C, E ve K vitaminleri bakımından da zengin bir sebzedir.(Meyve-Sebze tartışması olan bir besindir. Biz sebze olarak değerlendiriyoruz.)

Bildiğiniz üzere kış aylarında metabolizma hızımız düşer ve hastalıklara karşı direncimiz azalır. Yorgunluk ve halsizlik belirtileri baş gösterir. İşte süper besin olan bal kabağının vücudumuza sağladığı enerji ile bu şikayetlerimiz daha da azalacaktır.


Balakabağı Çorbası
Balkabağının Faydaları

Balkabağının Faydaları

  • İçerisinde bulundurduğu Ksantin bileşeni ile göz sağlığınızı korumaya yardımcıdır.  Katarakt riskine karşı koruyucu bir kalkandır.
  • Bağışıklık sistemimizi güçlendirir ve kış aylarında nezle, grip vb. hastalıklara karşı direncimizi artırır.
  • Hücrelerin yenilenmesine yardımcı olur.
  • İçerisinde bulundurduğu yüksek derecede lif ile bağırsak dostudur. Kabızlığı önler. 

Bir diğer lif bakımından zengin olan siyez ununun faydaları için Siyez Unu : Genetiği ile Oynanmamış Tek Buğday başlıklı yazımızı okuyabilirsiniz.

  • Hipertansiyona karşı koruyucu etkiye sahiptir.
  • Antioksidand bakımında oldukça zengindir.

Bal Kabağı Çekirdeğinin Faydaları

Kabak çekirdeğinin faydaları
Balkabağı Çekirdeğinin Faydaları

Bal kabağı çekirdeğine çerez deyip geçersek haksızlık etmiş oluruz. Çünkü erkekler için prostat konusunda olmazsa olmaz besinlerden bir tanesidir. Tenya ve solucanların vücuttan atımında oldukça etkilidir. Barındırdığı Omega 3 ve Omega 6 sayesinde beyin ve cilt sağlığı için iyi bir kaynaktır. Kan pıhtılaşması için K, kemik sağlığı için ise B vitaminleri açısında oldukça zengindir.

Günlük tüketim için tavsiye edilen miktar 30 gr.

Bal kabağı çekirdeği yağı (özü) de günlük tüketildiğinde aynı faydalara sahiptir.

 


Bal Kabağı Hazırlanırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

  • Pişirme aşamasında yüksek ateş kullanmayın. Çünkü içerisindeki vitamin ve besin değerlerini azaltırsınız. Mümkünse buharda şoklayarak pişirin.
  • Kabuğunu soyma ve dilimleme işlemlerini pişireceğiniz gün yapın. Daha önceden soyulumş ve dilimlenmiş bal kabakları vitaminlerini ve minerallerini kaybeder.
  • Tatlısını yapmayı düşünüyorsanız şeker yerine bal veya pekmez kullanmanızı öneririz.(Pişirdikten sonra üzerine ilave etme şeklinde.)

 

Bu Bilgiyi Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir