Aneroid Barometre Nedir Ne İşe Yarar ?

Aneroid barometre nedir açıklamadan önce barometre nedir konusunu kısaca inceleyelim.

Barometre Nedir?

Barometreler, atmosfer basıncını yani hava basıncını ölçmeye yarayan aletlerdir. Sözlük anlamı basınçölçerdir. Sadece hava basıncını değil dolaylı yoldan hava sıcaklıkları ve yükseklik değişimlerinin ölçümünde de kullanılırlar.

Hava basıncı ile sıcaklık ters orantılıdır. Hava sıcaklığı düştükçe basınç artar, yükseldikçe düşer.

Hava basıncı ile yükseklik ters orantılıdır. Yükseklik arttıkça basınç düşer, azaldıkça artar. Uçaklarda bulunan ‘’altimetre’’ de barometre türlerinden biridir.

İki çeşit barometre vardır. Bunlardan ilki Civalı Barometreler ikincisi ise Aneroid Barometreler (Havalı Barometreler) ‘ dir.

Civalı Barometre

Civalı bir kabın üzerine üstü kapalı bir boru konulur. Boru içerisinde hava bulunmaz. Basınç ile kap içerisindeki civa, boru içerisinde yukarı ve aşağı doğru hareket eder.

Civalı barometrelerde baz alınan değer deniz seviyesinde 76cm’ dir. (1 atmosfer basıncı =76cm)

Aneroid Barometre

Havalı Barometre ve Metal Barometre olarak da bilinir. Tekne ve gemilerde duvarda asılı olan saate benzeyen aletler aslında birer Aneroid Barometredir. Atmosferin metal bir kutuya uyguladığı basınç ile kutunun daralıp genişlemesi sonucunda basınç değerine ulaşılır.

Aneroid Barometre, civalı barometrelere göre daha kolay taşınabilir olması ve daha kolay kullanımı olması sebebiyle daha çok tercih edilmektedir.

Günümüz teknolojisi ile birlikte genellikle dijital barometreler kullanılmaktadır. Bazı akıllı telefonlara konulan sensör sayesinde de basınç ölçümü yapılabilmektedir.

Barometreyi Kim İcat Etti ?

1640’ lı yıllarda madenciler tek bir pompa ile suyu 10-12 metreden daha fazla çıkaramadıklarını anlamışlardı. Konu Galileo’ nun dikkatini çekti ve yoğun bir sıvının bir tüp içinde daha kolay ve daha yükseğe çıkabileceğini düşündü.

1644 yılında İtalyan fizik bilimci Evangelista Torricelli, Galileo’nun düşündüğü deneyi hayata geçirdi. Kısacası tarihte barometrenin mucidi EvangelistaTorricelli’ dir.

Bu Bilgiyi Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir